НОВИЙ ПАМ’ЯТНИК МАКСИМОВІ РИЛЬСЬКОМУ В ГОЛОСІЇВСЬКОМУ ПАРКУ В КИЄВІ

Олена КУЗЬМЕНКО

Пам’ятник видатному поетові і вченому Максиму Рильському відкрито в Києві у Голосіївському парку, який носить його ім’я. Шанувальники творчості поета і вченого чекали цієї події понад тридцять років, адже перший проект увіковічнення класика в Києві затвердили ще в сімдесятих роках минулого століття, однак його тоді так і не реалізували. Нинішній же схвалено Міністерством культури України у 90-х. Проте тільки 7 листопада минулого року вдалося його здійснити. Автори скульптурної композиції – заслужений художник України Петро Остапенко та заслужений архітектор України Олег Стукалов.

– Разом із паном Олегом працювали над ідеєю монумента півтора року, виготовлений він із бронзи та граніту, – розповів Петро Остапенко. – Ми побачили Максима Рильського задумливим під час відпочинку в парку. А “одягли” його в так звану чумачку, адже він постійно, крім офіційних зустрічей, носив вишиванки.

Art21_01.jpg, 34606 bytes

Перші квіти до пам’ятника українському поетові-академіку поклали віце-прем’єр-міністр Дмитро Табачник, заступник Київського міського голови – секретар Київради Володимир Яловий, міністр культури Юрій Богуцький, голова Голосіївської райдержадміністрації Тетяна Строкань, народні депутати України Лесь Танюк і Борис Олійник, онук Максима Тадейовича – Максим Георгійович Рильський, котрий, до речі, очолює правління всеукраїнського центру прес-клубів “Україна-форум”.

– За життя дідусь видрукував десятки книжок, зокрема й збірку “Голосіївська осінь”, – розповів Максим. – Переклав понад чверть мільйона рядків багатьох поетів світу. Був редактором величезної кількості різних поетичних та етнографічних видань. Очолював Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії, який нині носить його ім’я.

Народився Максим Рильський у Києві 19 березня 1895 року. Дитинство провів у селі Романівці на Житомирщині. Батько прилучав сина до культурної спадщини, світу поезії та музики. Рано осиротівши, хлопець навчався у приватній гімназії в столиці, проживаючи в родинах Миколи Лисенка й Олександра Русова. Перша збірка поета “На білих островах” вийшла в 1910-му. У двадцятих роках Рильський належав до мистецького угруповання неокласиків, переслідуваного за відірваність від тогочасних проблем життя. А в 1931-му митця заарештували і майже рік утримували в Лук’янівській в’язниці. Максим Рильський розширював обрій української літератури античними та західноєвропейськими мотивами. В його творах багато ніжності, мудрості, глибини. Він був видатним ученим, незрівнянним перекладачем – премію його імені надають за найкращі переклади.

Як пригадують друзі видатного майстра, він був надзвичайно енергійною людиною. Любив задушевні розмови, кохався в квітах, виростив чудовий сад. Йому подобалося мисливство. А ще багато подорожував і рідною Україною, і за кордоном. Приміром, перебування в Південній Америці вилилось у збірку “Далекі небосхили”, яка, як і “Троянди й виноград”, відзначена державною премією.

м.Київ