ФАСТІВСЬКА ШКОЛА НАРОДНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ

Анатолій Древецький, Василь Балушок

Відновлення української державності, незважаючи на все ще не переборене засилля радянського бюрократизму в освітянській сфері, дало потужний поштовх розвитку нових освітніх закладів, у тому числі художніх. Одна з таких шкіл, які навряд чи могли з'явитися в радянські часи, ось уже одинадцятий рік працює у Фастові на Київщині. Як записано в її статуті, "Фастівська міська школа народної майстерності є школою мистецтв нетрадиційного типу", яка ставить завданням "відродження народного мистецтва і духовно-естетичних цінностей України, повернення дітей до джерел народної культури". Засновником та першим директором її була Любов Саннікова, що змогла не тільки домогтися в 1992 році відкриття школи, але й започаткувати в місті і школі відповідну традицію, яка допомогла вижити закладові у пізніші кризові часи. Зараз у школі майстерності школярі Фастова та навколишніх сіл, до речі безплатно, навчаються декоративному розписові, народному малярству, різьбленню по дереву, гончарству та ліпленню, ткацтву, килимарству, вишивці, бісеронанизуванню, писанкарству, мистецтву витинанки. Усі ці предмети складають відділення декоративно-ужиткового мистецтва. Крім нього, діють ще відділення історії й теорії народного мистецтва України і відділення образотворчого мистецтва; до останнього входять класи образотворчого мистецтва, основ композиції та комп'ютерної графіки. Є в школі етнографічний музей, де зібрані досить рідкісні експонати, а також бібліотека з чималими фондами. Діти старшого шкільного віку залучаються до дослідницької роботи через відділення мистецтвознавства. Всі учні мають можливість регулярно відвідувати музеї і художні галереї Києва, Київщини і сусідніх областей. Для них постійно організовуються навчальні тематичні екскурсії, проводяться творчі зустрічі.

Керує школою член Національної спілки художників України, відомий у нашій країні й поза її межами скульптор та художник Анатолій Древецький. З його ініціативи дітей у закладі навчають не тільки майстерності традиційних народних художніх ремесел, але й дають основи академічних знань. Він очолює дружний і працьовитий колектив учителів-майстрів, переважна більшість яких - непересічні особистості, що не тільки вміло навчають дітей, але й самі є художниками. Вони створюють прекрасні твори мистецтва (вишивки, бісеронанизування, декоративного розпису, різьблення та ін.), що відомі далеко за межами Фастова. Ольга Горецька, Олена Гуртова, Ніна Кіріненко, Наталя Павленко рекомендовані дирекцією для присвоєння звання Майстер народного мистецтва та для атестації у Національній спілці майстрів України і у 2004 році були атестовані на звання. А молода вчителька Наталя Павленко прийнята до Національної спілки народних майстрів України. Колектив мріє про створення в школі первинного осередку Національної спілки народних майстрів. Школа співпрацює з Ольгою Косовською-Михайліченко, що проживає в смт. Борова - відомим майстром вишивки, борцем за незалежність України та політв'язнем 1940- 1950-х років, а також з "Музеєм Івана Гончара" в Києві. Сам А. Древецький, крім педагогічної діяльності, працює і як художник у галузях скульптури, медалей, графіки та живопису. Його твори (пам'ятники Т. Шевченкові, поетові-політв'язню В. Косовському, винахідникові електрозварювання М. Бенардосу, загиблим фастівчанам у роки Другої світової війни, Героєві Радянського Союзу фастівчанину Й. Чайковському, декоративні скульптури та ін.) можна побачити в багатьох містах, музеях і приватних колекціях України, США, Росії, Латвії, Білорусі, Німеччини. Фастівська школа народної майстерності часто влаштовує виставки творів майстрів-учителів та учнів у місті, виконуючи просвітницьку місію серед його мешканців. Крім того, вона регулярно бере участь у різних виставкових заходах всеукраїнського масштабу в Києві (виставки в Українському Домі, Будинку вчителя, "Музеї Івана Гончара", Національному експоцентрі України, "Артеці"), де твори її учнів та вчителів виборюють призові місця. Багато випускників Фастівської школи народної майстерності, отримавши свідоцтво про початкову художню освіту, продовжують навчання в середніх та вищих художніх навчальних закладах України і за кордоном, зокрема, у Краківській художній академії й Варшавському університеті.

Школа плідно співпрацює з Фастівським краєзнавчим музеєм, у виставкових залах якого в 2003-2004 роках проходила виставка художніх творів учителів школи "Дивограй", а з 14 жовтня 2004 р. експонуються мистецькі твори директора школи А. Древецького на персональній виставці, присвяченій Дню художника і святові Покрови Пречистої Богородиці.

У виставковій залі школи постійно діє виставка дитячих творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтв з фондів школи та проходять виставки-конкурси "Юний художник", "Тарасовими шляхами", "Різдвяна", "Великодня" та інші. Учні школи стають переможцями та лауреатами обласних та всеукраїнських конкурсів: "Палітра тисячоліть", "Місто усміхається", "Здоров'я очима дітей", "Податки очима дітей", "Таланти твої, Київщино", "Природа і творчість", "Наша земля - Україна", "Моя веселкова Україна", "Писанкова веселка", "Міжнародний день захисту дітей", "Зелений світ України", "Скарби рідного краю", "Барви рідного краю", "Чорнобиль очима дітей", "Душі народної криниця", "Моє бачення сталого розвитку". Вони взяли участь у виставках: "70 років утворення Київської області", "Україна дітям", "Білоцерківська ластівка", "Мрії дітей України", а також у виставках в Українському центрі народної культури "Музей Івана Гончара", у Всеукраїнських оглядах народної творчості в Національному палаці культури "Україна" та інших. Під керівництвом учителів учні займаються дослідницькою роботою, беруть участь у Всеукраїнському конкурсі науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України та інших. Допомагають фастівській Школі народної майстерності у виставковій та конкурсній роботі Методичний кабінет Міськвно, Міський відділ культури, дирекція Палацу культури, міська та районна бібліотеки, Національна спілка художників України та Національна спілка майстрів України.

Але є у школи і досить складна проблема - це приміщення школи, що не відповідає вимогам профільного навчального закладу в системі позашкільної освіти, згідно з вимогами Закону України "Про освіту", Положенню про позашкільний навчальний заклад та Статутові школи. Цій дерев'яній будівлі більше ста років. У ній ще на початку ХХ століття містилося перше у Фастові фотоательє братів Буш, і тримається вона купи лише завдяки постійним ремонтам. Адміністрація школи, педагогічний та учнівський колективи, батьківський комітет докладають максимум зусиль для вирішення цієї проблеми і не втрачають надії на її позитивне вирішення з допомогою міських властей, бо з цим пов'язане майбутнє Фастівської школи народної майстерності.