Автор
Летичевська Оксана
кандидатка мистецтвознавства, наукова співробітниця відділу музикознавства та етномузикології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського (Київ, Україна).
ORCID ID: https://orcid.org/0000000261037072
Нотатки української музикознавиці в Единбурзі
Анотація
У статті висвітлено деякі аспекти культурного й наукового життя в Единбурзі, столиці Шотландії – однієї з країн Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Під час повномасштабної російської агресії в Україні уряд і жителі Шотландії підтримують українських мігрантів та сприяють їх інтеграції в місцеву спільноту.
Доповнюючи сформований у масовій уяві романтизований образ Шотландії, акцентуємо увагу на неабиякому значення її культурних, освітніх та наукових традицій, зокрема, діяльності одного з найдавніших у світі університетських осередків, яка інспірувала такі історичні явища, як шотландське Просвітництво ХVІІІ – початку ХІХ ст. та Промислова революція кінця ХІХ ст. Единбурзький університет, заснований 1583 року, і сьогодні відіграє вагоме значення в житті міста, певним чином формуючи його соціальне середовище та культурну ауру.
В огляді представлено деяку інформацію стосовно діяльності Reid Music School – музичного відділення Единбурзького університету – та висвітлено музично-терапевтичну роботу його почесного професора Найджела Осборна – гуманітарного волонтера в Україні. Також окреслено деталі доповіді музикознавиці Флори Віллсон із Лондонського королівського коледжу «Телефонні лінії, Нью-Йоркське метро і оперна культура у 1890‑х». Наведено інформацію щодо проєкту дослідника Центру теології і суспільних проблем Единбурзького університету доктора Калеба Фроеліча «П’ять об’єктів для мистецтва і побудови мирного життя», присвяченого креативній співпраці українських мігрантів і шотландських жителів у сферах музикування, фотографії, ткацтва, гончарства та приготування їжі. Музична частина проєкту, у якій брала участь авторка статті, розпочалася воркшопом з написання пісень (Songwriting sessions). Під час зустрічей шотландські й українські музиканти обмінялися інформацією про народнопісенну творчість кожного народу та створили разом музичні композиції. Це дало початок творчій співпраці музикантів, яка має перспективи подальшого розвитку.
Ключові слова
Шотландія, Единбурзький університет, музикознавство у Великій Британії, українські мігранти в Шотландії.