Автор
Марцінів Юлія
кандидатка філологічних наук, учителька української мови та літератури Бурштинського ліцею № 3 (Івано-Франківськ, Україна).
ORCID ID: https://orcid.org/0009-0006-8415-6986
Покутська вишиванка та елементи народного строю: минуле і сучасність (на основі експедиції Городенківщиною)
Анотація
Стаття присвячена дослідженню покутської вишивки як явища етнокультури, зокрема, на Городенківщині. Визначено особливості технік, орнаментів та колірної гами. Тут можна побачити рукав’єнки, рішені й церковані сорочки, плісірівки, спідниці «в пшеничку» та інше цікаве вбрання. Серед орнаментів – здебільшого геометричні фігури та квіткові й рослинні візерунки. Можна також було натрапити на сорочки і з вишитими українськими символами, наприклад, у с. Хмелева. Застосовано техніки вишивання: хрестиком, гладдю, низинкою і навіть на п’яльцях. У ході експедиції простежено, що, попри близькість сіл, виявлено як подібні елементи, так і цілу низку локальних відмінностей у вишивці та народному строї цього покутського краю.
Цікавими особливостями місцевого вбрання вирізнялися села Городниця, Чернятин і Топорівці, де можна було побачити вишиті сорочки «білим по білому», близьку до буковинської розквітчану вишиванку, гофровані спідниці, чоловічі солом’яні капелюхи – брилі. Щодо весільного одягу, то тут багатство й унікальність демонструють Ясенів Пільний і Копачинці. Весільний стрій місцевих мешканців цих сіл суттєво відрізнявся від інших населених пунктів. Перелік жіночого святкового строю у Копачинцях складали капанки, фота, кабат, перкаль. Оригінальними елементами чоловічого вбрання були футерко, шапка-баранка й біла тканинка «рантух», яку молодий дарував нареченій.
У Ясеневі Пільному донині зберігаються унікальні жіночі прикраси – силянки. Нині місцеві жінки й дівчата досить активно відтворюють давні зразки цих намист. Городницькі ж дівчата славилися дукатами, що свідчили про їхній статус. Усі ці ознаки роблять Городенківщину особливим етнографічним регіоном, де автентичне вбрання посідає провідне місце. І хоча сьогодні українська вишивка значно еволюціонує, цікаво було простежити, що, наперекір сучасним модам, на Городенківщині все-таки активно зберігаються й передаються з покоління в покоління прадавні зразки вишиванок.
Ключові слова
вишивка, Покуття, Городенківщина, автентичне вбрання.
Джерела та література
- Калиняк M. Українська вишивка. Сучасне трактування : альбом / упоряд. М. Калиняк. Львiв, 2004. 114 с., іл.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: на Покутті окрему увагу приділяли прикрасам. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-na-pokutti-okremu-uvagu-prydilyaly-prykrasam/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: такої вуставки не було в жодному селі. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-takoyi-vustavky-ne-bulo-v-zhodnomu-seli/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: заміжня жінка вже вбиралася «не в ружі». Галицький кореспондент [вебсайт] URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-zamizhnya-zhinka-vzhe-vbyralasya-ne-v-ruzhi/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у Репужинцях хвильки на вишиванках нагадують кардіограму серця. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-repuzhentsyah-hvylky-na-vyshyvankah-nagaduyut-kardiogramu-sertsya/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у Тишківцях наречена одягала гофровану сукню із позолоченим низом. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-tyshkivtsyah-narechena-odyagala-gofrovanu-suknyu-z-pozolochenym-nyzom/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у 200-річній хаті в Чернелиці досі зберігається комин, піч, креденси й куфер. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-200-richnij-hati-v-chernelytsi-dosi-zberigayetsya-komyn-pich-kredensy-j-kufer/
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у Копачинцях кожна домівка була, наче музей. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-kopachyntsyah-kozhna-domivka-bula-nache-muzej/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у Чернятині одними з головних елементів покутського вбрання були рукав’єнка і плісірівка. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-chernyatyni-odnymy-z-golovnyh-elementiv-pokutskogo-vbrannya-buly-rukav-yenka-i-plisirivka/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у Хмелеві вишиванка з тризубами до часів Незалежності пролежала в гною. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-hmelevi-vyshyvanka-z-tryzubamy-do-chasiv-nezalezhnosti-prolezhala-v-gnoyu/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у скрині лежав давній вишитий хрест, привезений із Сибіру. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-skryni-lezhav-davnij-vyshytyj-hrest-pryvezenyj-iz-sybiru/.
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: запис на шафі як останнє повідомлення. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-zapys-na-shafi-yak-ostannye-povidomlennya/
- Марцінів Ю. Вишивка і доля: у Топорівцях кушнірська справа врятувала родину Мохорук від голодної смерті. Галицький кореспондент [вебсайт]. URL : https://gk-press.if.ua/vyshyvka-i-dolya-u-toporivtsyah-kushnirska-sprava-vryatuvala-rodynu-mohoruk-vid-golodnoyi-smerti/
- Свйонтек І. Покутські рукав’янки. Народне мистецтво. 2003. № 3–4. С. 55–57.