Автор
Росляк Роман
кандидат мистецтвознавства, доцент, провідний науковий співробітник відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (Київ, Україна).
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-5432-2895
Фільм «Іван» Олександра Довженка
крізь призму радянських спецслужб
Анотація
У статті проаналізовано комплекс архівних документів радянських спецслужб (агентурних донесень, рапортів, зведень тощо), пов’язаних з роботою О. Довженка над фільмом «Іван» упродовж 1931–1932 років. З усіх картин саме цьому фільмові присвячено найбільшу кількість документів подібного спрямування. У своїх донесеннях агенти інформували спецслужби про роботу над сценарієм, його проходження через цензурні органи, знімальний період. Після завершення роботи над картиною в Україні розпочалася критика його автора. У цей період агенти фіксували важкий морально-психологічний стан митця, його негативні висловлювання на адресу українського партійного керівництва і представників літературно-мистецької інтелігенції, заходи керівників української і союзної кінематографії, спрямовані на нівелювання негативної оцінки фільму в пресі. Щоб отримати більш повну інформацію про фільм, залучали відповідних фахівців для написання рецензій. Через значний тиск і негативне ставлення в Україні режисер змушений був переїхати до москви, де його представили йосипу сталіну. Диктаторові фільм сподобався. Слідом за сталіним різко змінила думку про «Івана» й офіційна критика. Фільм дозволили демонструвати. Довженко був урятований, здавалося, від неминучої загибелі. Невдовзі режисер розпочав роботу над своїм наступним фільмом – «Аероград», але в москві радянські спецслужби не випускали митця зі свого поля зору.
Загалом стеження за О. Довженком під час його роботи над фільмом «Іван» входило до значно ширшого кола оперативних заходів спецслужб з отримання компрометуючих матеріалів щодо «антирадянської» діяльності митця і тривало аж до його смерті.
Ключові слова
Олександр Довженко, радянські спецслужби, агенти, агентурні донесення, кінофільм «Іван».
Джерела та література
- Арнштам Л. Людина, що прожила тисячу літ. Полум’яне життя. Спогади про Олександра Довженка. Київ : Дніпро, 1973.
- Безручко О. В. Олександр Довженко: розсекречені документи спецслужб. Київ : Сучасний письменник, 2008.
- В зрительном зале Сталин, или «Записки Шумяцкого». URL : https://www.alexanderyakovlev.org/almanah/inside/almanah-doc/56167.
- Довженко А. П. Собрание сочинений в четырех томах. Москва : Искусство, 1969. Т. 4.
- Довженко без гриму: листи, спогади, архівні знахіди / упоряд. і комент. В. Агеєвої і С. Тримбача. Київ : КОМОРА, 2014.
- Корогодський Р. М. Довженко в полоні: розвідки та есеї про Майстра. Київ : Гелікон, 2000.
- Ле І. Диалектический нонсенс. Комсомолець України. 1932. 18 листопада.
- Марочко В. І. Олександр Довженко. Зачарований Десною. Київ : Парламентське вид-во, 2019.
- Олександр Довженко / авт. текст, упоряд. док., прим., підбір іл. Ю. І. Шаповала. Харків : Фоліо, 2022 Т. 1–2.
- Олександр Довженко. Документи і матеріали спецслужб : зб. архів. док. : у 2 т. / передм., упоряд., комент., прим. Р. В. Росляка; вступ. ст. С. В. Тримбача, Р. В. Росляка. Київ : Ліра-К, 2021. Т. 1. 1919–1940 рр.
- Попик В. Під софітами ВЧК‒ДПУ‒НКВС‒НКДБ‒КДБ. Документальна оповідь за матеріалами архівної справи-формуляру на Довженка Олександра Петровича. Дніпро. 1995. № 9/10. С. 21–59.
- Сирота О., Портнов Г. Іван? А де ж Іван?.. (Про фільм «Іван» О. Довженка). Комсомолець України. 1932. № 255. 17 листопада.
- Тримбач С. В. Олександр Довженко. Загибель богів. Ідентифікація автора в національному часо-просторі. Вінниця : ГЛОБУС-ПРЕС, 2007.
- Ф. Т. З питань про фільм «Іван» О. Довженка. Комуніст. 1932. 15 листопада.
- Ф. Т. Про Довженкову землю. Комуніст. 1930. 18 квітня.
- ЦДАГО України. Ф. 1. Оп. 6. Спр. 282.
- Череватенко Л. Довженко визволений. КІNO-КОЛО. 2005. № 25. С. 108–135.
- Шаповал Ю. І. Непрощений. Олександр Довженко і комуністичні спецслужби. Варшава ; Київ ; Харків, 2022.
- Rosliak R. Oleksandr Dovzhenko and the Soviet Secret Police. IMAGES.The International Journal of European Film, Performing Arts and Audiovisual Communication. Special Issue: Ukraine in Flames. 2023. № 43. Р. 173–194. DOI: https://doi.org/10.14746/i.2023.34.43.11.