Автор
Кожолянко Олександр
доктор історичних наук, доцент, секретарреферент Буковинського етнографічного товариства.
Різдвяні рядження в українців Буковини
Анотація
Життя людини складається з матеріальних здобутків, які формують матеріальну культуру. Проте духовний світ у житті окремої людини й народу загалом відіграє важливу й незамінну сферу існування. Відповідно в народів протягом тисячоліть сформувалася чітка система духовної культури. У ній вагоме місце займають календарні свята та обряди, з-поміж яких особливо значимими є різдвяні святкування.
У статті досліджено різдвяні рядження в українців Буковини. Від давніх часів і до початку ХХІ ст. народна релігія українців Буковини тісно пов’язана з природою та господарським річним циклом. У минулому вона була заснована для боротьби за існування в навколишньому природному середовищі. Ці свята пов’язані однією спільною ідеєю: пошанування Сонця і «сонячних» богів, боротьба Літа із Зимою, а це все становить основу хліборобства. З уведенням християнства на Буковині поширюється християнський вертеп.
Різдвяні рядження мали на меті магічним способом через слово, танець, вертепну дію вплинути на життя людини, висловити вдячність і жертовність богові, піднести моральний дух людини перед початком нового річного життєвого циклу.
Ключові слова
Різдво, рядження, коза, вертеп, міфологія, природа, сонце, театр.
Список використаних джерел
- Воропай О. Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. Мюнхен, 1958. Т. 1. 448 с.
- Дишкант Т. Тисовецькі старожитності. Чернівці, 2002. 33 с.
- Курочкін О. Новорічні свята в українців. Традиції і сучасність. Київ, 1978. 191 с.
- Матеріали етнографічної експедиції Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича: 1993–1998, 2001 (зберігаються в етнографічному музеї ЧНУ).
- Маркевич М. Обычаи, поверья, кухня и напитки малороссиян. Українці: народні вірування, повір’я, демонологія. Київ, 1991. С. 52–169.
- Нероденко В. Новорічний вечір. Ранок. 1966. № 12. С. 9–20.
- Писання Осипа Юрія Федьковича. Перше повне і критичне видання. Т. 1. Поезії Осипа Юрія Федьковича. Перше повне видання з першодруків і автографів / зібрав, упорядкував і пояснення додав Др. Іван Франко. Львів, 1902. 760 с.
- Пригорницький В. В. Народні свята. Ужгород, 1989. 147 с.
- Франко І. До історії українського вертепу ХVІІІ в. Записки Наукового товариства імені Тараса Шевченка. Львів, 1906. Кн. LХХІ–LХХІІІ. 176 с.
- Чернівецький краєзнавчий музей. Фонд «Тканина»: 16462–ІІІ–11765.
- Яківчук А. Традиційні народні свята зимового циклу. Чернівці, 1993. 22 с.