Автор
Якімова Антоніна
фiлолог, викладач французької та англійської мов, перекладач, виконавчий директор Спiлки українських органiзацiй Болгарiї (м. Софiя, Болгарiя)
Збереження етнонаціональної ідентичності українців у Болгарії: історичний та сучасний контексти
Анотація
Мета статті – проаналізувати проблему збереження етнонаціональної ідентичності українців Болгарії в історичному та сучасному контекстах. В історичному контексті ідентичність українців у Болгарії представлена різними документальними пам’ятками, які зберігаються в болгарських архівах, бібліотеках, музеях та монастирях.
Авторка звертає увагу на той факт, що після зруйнування в 1775 році Запорозької Січі Катериною II українські козаки поселилися в Добруджі (1775–1828), організувавши там так звану Задунайську Січ, зберігши при цьому свій побут та звичаї. Зокрема, у 1820-х роках велика група козаків оселилася в приморському селі Бяла (нині – м. Бяла Варненської обл., Болгарія), нащадки яких жили тут до початку XX ст.
Одночасно відомі українські вчені Ю. Венелін, В. Григорович, М. Драгоманов зробили вагомий внесок у розвиток болгарської науки у ХIХ ст.
Особливу увагу звернено на початок ХХ ст., коли в Болгарії починають створюватися перші українські громадські організації. Першою такою відомою організацією було Українсько-болгарське культурне товариство, ініційоване болгарським ученим I. Шишмановим на початку 1918 року. У 1921 році була створена перша українська емігрантська організація «Українська громада», яку очолив В. Филонович. 14 жовтня 1933 року українські емігранти об’єдналися в Союз українських організацій Болгарії.
Пiсля Другої свiтової вiйни дiяльнiсть українських органiзацiй у Болгарії, як i iнших нацiональних меншин, була заборонена. Одночасно з демократичними змінами в Болгарії у 1989 році з’явилася можливiсть об’єднання нацiональних меншин у громадськi органiзацiї. У 90-х роках ХХ ст. в Болгарії почався процес формування і становлення сучасної української діаспори. 1 березня 2013 року українці об’єдналися в Спілку українських органiзацiй Болгарії. Традиційно українці організовують заходи, які мають на меті привернути увагу до своєї ідентичності: дні української культури (Бургас), свято українського Різдва (Пловдив), конференція «Драгоманівські студії» (Софія), беруть активну участь у святкуванні Дня вишиванки, покладання квітів до пам’ятників відомим українцям, вшанування українських національних свят та пам’ятних дат. Щорічно проводиться панахида за вшанування жертв Голодомору 1932–1933 років у церкві Святої Неділі в Софії.
Російсько-українська війна, яка розпочалася 20 лютого 2014 року зі вторгнення Росії на територію України, спонукала українців Болгарії вийти на різноманітні акції протесту – протести перед Посольством РФ, протестні акції з метою привернути увагу болгарської громадськості до актуальної проблеми своєї Батьківщини. У таких акціях завжди присутні атрибути української державної символіки.
Ключовi слова
етнонаціональна ідентичність українців, Болгарія, історичний та сучасний контексти, українські емігранти, українська діаспора.
Список використаних джерел
- Научен архив на Българска академия на науките. Ф. 11 к «Иван Шишманов». Оп. 3. А .е. 1928. Л. 35–35 гр.
- Павлишин О. Діяльність у Болгарії представників Союзу Визволення України та Головної Української Ради. Україна і Болгарія в історії Європи. Київ ; Софія, 2019. 559 с.
- Тризуб. Париж, 1934. № 40 (446). Рік Х. 4 лист. С. 1–3.
- Хакова Е., Москаленко В. Проф. Михайло Иванович Парашчук украински скулптор и виден обществен деец (1878–1963). Сборник документи, снимки и публикации. София : ПАРАДИГМА, 2016. 843 с.
- Хрушевски М. Преглед на украинската история. София, 1914.
- Шевченко Т. Кобзар (вибір поезій). Відень : Виданє Союза Визволення України, 1915. VII. Вип. 1.
- Якiмова А. Українці в Болгарії: філософія історичного буття (нариси). Софія, 2011. 103 с.