Автор
Верменич Ярослава
доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історичної регіоналістики Інституту історії України НАН України
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-4445-9492
Вплив наукових дискурсів на процеси формування національної свідомості в Україні в другій половині XIX – на початку XX століття
Анотація
У статті аналізуються напрями пошуку моделей націєстановлення й державотворення в українському соціумі на рубежі ХІХ–ХХ ст. та простежуються передумови створення українських національних проектів ХІХ ст. в інтелектуальному середовищі. Акцентовано на прояснені впливу феноменів граничності, фрактальності, гібридної ідентичності на розвиток суспільно-політичних настроїв та процеси формування національної свідомості українців. Визначено основні віхи в розвитку процесів націєстановлення другої половини ХІХ – початку ХХ ст.; на основі схеми М. Гроха подано авторську модель періодизації наукових пошуків та дискурсів з проблем національної ідентичності. Доведено, що дискурси на теми націєстановлення й державотворення заслуговують на те, щоб бути об’єктом наукового аналізу. Незалежно від того, віддалені вони в часі чи сучасні, спрямовані на утвердження національної ідеї чи, навпаки, на заперечення закладеного в ній креативного потенціалу, вони вже стали частиною предметного поля інтелектуальної історії і як такі придатні для системного дослідження в руслі історико-генетичного, культурологічного та інших підходів. Саме в ХІХ ст. почався інтенсивний процес «уявлення» української нації, який триває й сьогодні. Корисно простежити, що його стимулювало і що гальмувало сто з лишнім років тому і які деструктивні чинники стають на заваді формуванню національних ідентичностей за умов підвищеної турбулентності в сучасному світі. У зв’язку із цим у практичну площину виходить проблема аксіологічної цінності ідентичностей, здатних поставати не «завдяки», а «всупереч» несприятливим життєвим обставинам.
У висновках окреслено співвідношення наукової й позанаукової складових у процесі націєстановлення, запропоновано шляхи пошуку відповідей на виклики часу та засоби мінімізації імперського тиску завдяки впровадженню в суспільну свідомість ідей національного визволення. Сьогодні ці проблеми подвійно актуальні внаслідок прямої потреби з’ясування можливостей і результативності вітчизняного опору тій реінкарнації імперських ідей, яка відбувається в російській історіографії, а також у зв’язку з пошуком відповіді на кардинальне для української історії питання: чому вагомі консолідаційні спроби інтелектуалів у кінцевому підсумку ведуть не до згладжування, а до поглиблення лінії розмежувань? Українські проекти другої половини ХІХ й початку ХХ ст. (надто різні, інколи внутрішньо суперечливі й непослідовні) все ж таки дають уявлення про силу спротиву імперському тиску, яка, зрештою, стала засобом соціальної мобілізації і сприяла переростанню національно-визвольного руху з культурницької в політичну фазу. Їхній виразний консолідаційний контекст з репрезентацією популярної в ХІХ ст. ідеї нації – свідчення інтелектуальної зрілості місцевих еліт і усвідомлення ними потенціалу солідарності.
Ключові слова
національна свідомість, національна ідентичність, суспільно-політичні настрої, суспільні цінності, національні проекти, наукові дискурси.
Список використаних джерел
- Броджі Беркофф Дж. Чи існує канон українського літературного бароко? Український гуманітарний огляд. Київ, 2012. Вип. 16–17. С. 53–54.
- Бузгалин А. В. Диалектика: реактуализация в мире глобальных трансформаций. Вопросы философии. 2009. № 5. С. 20–35.
- Венгерська В. «Українські проекти» та націотворення в імперіях Романових та Габсбургів (кінець ХVІІІ – початок ХХ століття). Житомир, 2013. 448 с.
- Віднянський С. В. Перша світова війна як прояв кризи Європейської цивілізації та її вплив на народи Центрально-Східної Європи. Велика війна 1914–1918 рр. і Україна. Київ : КЛІО, 2014. С. 62–80.
- Горбань Т. Еволюція ідеї національного самовизначення в українській суспільно-політичній думці кінця ХІХ – першої чверті ХХ століть. Київ, 2010. 381 с.
- Грицак Я. Страсті за націоналізмом. Історичні есеї. Київ : Критика, 2004. 344 с.
- Грушевський М. Рух політичної і суспільної української думки в ХІХ столітті. Грушевський М. Твори у 50 т. Львів: Світ, 2002. Т. 1. С. 397–404.
- ДрагомановМ. Вибране. Київ : Либідь, 1991. 688 с.
- ЄфремовС. Вибране. Статті. Наукові розвідки. Монографії. Київ : Наукова думка, 2002. 760 с.
- КолесникІ. Українська історіографія: концептуальна історія. Київ, 2013. 566 с.
- КресінаІ. Українська національна свідомість і сучасні політичні процеси: етнополітологічний аналіз. Київ, 1998. 391 с.
- ЛипинськийВ. Листи до братів-хліборобів про ідею і організацію українського монархізму. Київ ; Філадельфія, 1995. 470 с.
- ЛісничукО. Проблема ідентифікації субʼєкта національних інтересів України: дискурсійна інтерпретація. Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. 2011. Вип. 5 (55). С. 30–40.
- ЛотоцькийО. Сторінки минулого. Варшава, 1934. Ч. ІІІ. 398 с.
- МальшинаК. В., Сінкевич Є. Г., Перовшек Г. О. Українська та словенська національні ідеї у ХХ ст.: порівняльний аналіз. Український історичний журнал. 2015. № 4. С. 127–138.
- МасненкоВ. Історична думка та націотворення в Україні (кінець ХІХ – перша третина ХХ ст.). Київ ; Черкаси, 2001. 440 с.
- НагорнаЛ. Історична культура: концепт, інформаційний ресурс, рефлексивний потенціал. Київ, 2014. 382 с.
- НагорнаЛ. Мінливість регіональної свідомості у гібридних протистояннях: стресові та травматичні коди у просторі памʼяті. Регіональна історія України. Київ, 2017. Вип. 11. С. 53–70.
- Національне питання в Україні ХХ – початку ХХІ ст.: історичні нариси. Київ: Ніка-Центр, 2012. 592 с.
- 20. Периферийность «центра» в современных национальных исторических нарративах. AbImperio. 2012. № С. 47–101.
- СекоЯ. Словʼянський вимір Великої війни 1914–1918 рр. Україна – Європа – Світ. Тернопіль, 2014. Вип. 14. С. 89–99.
- Секретный донос полтавского губернатора Багговута министру внутренних дел об украинском движении и мерах борьбы с ним. Полтава, 1917. 11 с.
- Українка Леся. Твори : у 10т. Київ : Наукова думка, 1965. Т. 8. 380 с.
- Хрох М. Исторические предпосылки «национализма» в центрально- и восточноевропейских странах. Национализм в поздне- и посткоммунистичской Европе. Т. 1. Неудавшийся национализм многонациональных и частичных национальных государств. Москва : РОССПЭН, 2010. С. 107–121.