Повернутись до журналу2018 рiк №5

Християнські церкви Донеччини (у контексті російської військової агресії)

Читати публікаціюЧитати публікаціюЗавантажити публікацію
Автори публікації:
Козловський Ігор
Стор.:
52-59
УДК:
279.25+341.223.14](477.62)“2014”
Бібліографічний опис:
Козловський, І. (2018) Християнські церкви Донеччини (у контексті російської військової агресії). Народна творчість та етнологія, 4 (374), 52–59.

Автор

КОЗЛОВСЬКИЙ ІГОР

кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України

 

Християнські церкви Донеччини

(у контексті російської військової агресії)

 

Анотація

Окупація Криму російською армією в березні 2014 року та проголошення квазідержав – «ДНР» і «ЛНР» – створили надзвичайно складні умови для існування й діяльності більшості релігійних організацій різних конфесій.

На початку 2014 року на Донеччині було 1797 зареєстрованих релігійних організацій. Християнські спільноти становили на той час 91,5 % від усієї релігійної мережі регіону. Релігійні організації УПЦ (МП) склали 42,4 % від загальної кількості зареєстрованих релігійних організацій.

Ще до початку ескалації конфлікту російські медіа просували ідею сепаратизму в регіоні, апелюючи до міфів про заборони російської мови, культури та православ’я Московського патріархату, та й власне початок конфлікту пов’язаний безпосередньо з прямим ідеологічним і військовим втручанням РФ.

13 лютого 2014 року представники різних конфесій (крім МП) оголосили про створення Ради Церков та релігійних організацій Донецької області. Із 4 березня 2014 року за її рішенням розпочався Міжконфесійний молитовний марафон за єдність, мир і злагоду в Україні «Молись за Україну». Рада Церков та релігійних організацій Донецької області разом із Центром релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків стали одними з фундаторів Комітету патріотичних сил Донбасу і підписали спільний Маніфест. З травня ситуація в регіоні різко погіршилася: проросійськими активістами вчинено ряд нападів на католиків, вірян протестантських церков. На окупованих територіях Донеччини стали нормою цілеспрямовані викрадення пасторів і священиків, їх жорстокі допити й тортури, масові захоплення храмів і молитовних будинків, їх руйнування тощо. У статті подається хроніка релігійних утисків у регіоні.

Змушені були виїхати всі священики та більшість віруючих Римо-католицької церкви, майже всі авторитетні служителі церков ХВЄ та інших конфесій.

Таким чином, на початку російської агресії більшість релігійних організацій найбільших конфесій регіону не тільки активно виступили як патріоти на підтримку конституційної єдності України, але саме вони й зазнали переслідувань, утисків, арештів, лишилися майна, а найбільш активні віруючі вимушені були покинути окуповані території. Тільки УПЦ (МП), із цілком зрозумілих причин, зайняла нейтральну позицію і стала панівною конфесією на теренах так званої «ДНР».

 

Ключові слова

воєнний конфлікт на Донеччині, порушення свободи віросповідання, викрадення пасторів і священиків, захоплення храмів і молитовних будинків, злочини проти людяності, РЦіРОДо (Рада Церков та релігійних організацій Донецької області), Міжконфесійний молитовний марафон, молитви за мир та єдність.

 

Список використаних джерел

  1. Донецкие религиозные организации выступили против раскола Украины. URL : http://baznica.info/article/doneckie-religioznye-organizacii-vystupili-protiv-/.
  2. Заява Ради церков і релігійних організацій Донецької області у зв’язку з подіями біля Донецької синагоги. URL: http://catholicnews.org.ua/zayava-radi-cerkov-i-religiynih-organizaciy-doneckoyi-oblasti-u-zvyazku-z-podiyami-bilya-doneckoyi.
  3. Заявление Совета церквей и религиозных организаций Донецкой области связи с нападением на молитвенную палатку 30 апреля 2014 г. URL: http://rcirodo.com.
  4. Прес-конференція представників Ради церков і релігійних організацій Донецької області (РЦіРОДо). Звернення до народу України. URL: http://www.youtube.com/watch?v=ezazmETbQ3o&feature=share.
  5. Прес-конференція Ради церков і релігійних організацій. 14.03.2014. URL: http://crsr.org.ua/news/10-news/230-2014_03_14_press.html.
  6. Терористи ДНР викрадають, катують та погрожують віруючим на Донбасі. URL:http://www.irs.in.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=1430%3A1&catid=34%3Aua&Itemid=61&lang=uk#.U4gHfGAoh64.facebook.
  7. У центрі Донецька 90 днів поспіль люди моляться за мир і єдність України. URL: http://risu.org.ua/ua/index/all_news/state/national_religious_question/56640/.
  8. Хронологія терору: бойовики «ДНР» і «ЛНР» переслідують християн Донбасу.UR:http://www.irs.in.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=1456%3A1&catid=34%3Aua&Itemid=61&lang=uk.

The texts are available under the terms of the Creative Commons
international license CC BY-NC-ND 4.0
© ІМФЕ